První snaha o založení Českého klubu vznikla již v roce 1918 po vzniku Československé republiky, kdy se začala hrát přípravná utkání pod názvem Český lev Trnovany.
Dne 4. května 1919 se v Belgickém dvoře sešlo několik nadšenců, kteří se rozhodli založit český fotbalový klub v Trnovanech. Z ustavující schůze vzešel název klubu Hvězda jako symbol čistoty, jasu a míru. Schválen byl i návrh znaku a klubových barev. Na doporučení českého fotbalového svazu byl název klubu v říjnu 1919 změněn na ono známé – Český sportovní klub Hvězda Trnovany. Můžeme se jen domnívat, že tento název zdůrazňoval, že klub vytvořil českou menšinu, protože do té doby hrály fotbal jen německá mužstva, i když se v nich objevili čeští hráči.
Prvním předsedou klubu byl zvolen pan Stanislav Prchlík. Do nově vytvořeného klubu přešli bývalí hráči Českého lva Trnovany pánové Slavíček, Dvořák, Šoun, Myška, Němec a další. Začátky fungování klubu nebyly jednoduché. Hvězdě pomohli němtí členové z Turner Sportklubu a pronajali platně Hvězdě hřiště na staré cihelně v prostorách dnes již bývalých Vodních staveb. Bylo samozřejmé, že se hrálo většinou ve vlastní obuvi, šaty se praly doma. Prostředky na činnost klubu byly získávány pouze vlastním přičiněním. Pořádály se zábavy a plesy v Trnovanské sokolovně, prostě se pořádal haléř k haléři, koruna ke koruně a samozřejmě, že nám činovníci poskytují podporu a pomoc. Situace velmi podobná té dnešní velmi nelehké době.
Období prvé - předválečné
Činnost klubu bychom mohli rozdělit do několika období. První období v letech 1919 – 1924, znamenají počáteční krůčky nově založeného klubu, který však slaví velký úspěch, když v roce 1924 získává pohár kanadských legií. Záhy měl klub tolik hráčů, že dochází k částečnému štěpení těch, kteří nechtějí hrát fotbal za rezervu, a tak vzniká v roce 1922 další český klub Slavoj Řetenice. V dalším období v letech 1924 – 1929 je korunována úspěchem snaha získat vlastní hřiště. Šlo o parcelu o výměře 1183m2, která sousedila s jámou po cihlářském jílu v Modlanské ulici. První pobíral majitel teplického panství Clary von Aldringen, poté jeho nástupci, velkostatkáři Munk a Wohryzek z Doubravic, kterým byl pozemek pozemkovým úřadem přidělen.Nastala doba pěti let, vyplněná mnoha intervencemi, až v parlamentu, než se podařilo odrazit zákulisní boje o hřiště, přičemž dokonce hrál první zápas již 20. 08. 1920 a mohla být podepsána trhová smlouva, na základě toho se role pro Hvězdu zapsala do pozemkových knih Okresního soudu v Teplicích. Ještě dnes je nutno ocenit tento okamžik, který výrazně přispěl k tomu, že fotbalová Hvězda má dodnes hřiště na stejném místě a je bez restitučních problémů, které vznikly u řady klubů.
Období druhé - poválečné
Po osvobození byla Hvězda sice znovu zařazena do divize českého venkova, ovšem neměla už své odchovance a spoléhalo se na příliv cizích hráčů, kteří ale neměli srdce a nadšení Hvězdářů, takže po roce sestupovala do 1. A třídy župního mistrovství. Postupně přišli do mužstva pánové Slepička, Soudek, Weber, Jalovecký, Kvapil, Svoboda, Ehnert, Navrátil, Mestl, Volek, Weigert, Semrád a další včetně talentovaných dorostenců Ritticha a Přády. Významným úspěchem bylo dobytí prvního místa přeboru Ústeckého kraje v roce 1951, že postup do nejvyšší soutěže byl Hvězdě upřen. Musela hrát o postup s vítězem poháru Armaturkou Ústí na svém hřišti před rekordní návštěvou asi 10.00 diváků a jediná prohra zavinila, že do ligy šel zástupce krajského města Spartak Armaturka Ústí.Po té bylo mužstvo rozebráno silnějšími kluby, k reorganizaci a přestavbě hřiště, následoval nástup až do okresního přeboru. Nakonec se podařilo návrat až do krajského přeboru, ale narychlo posílené opět nestačilo a tak po jednoročním působení se Hvězda vrátila do 1. A třídy. Tento postup se opakoval, ale trvalé místo v krajském přeboru dokonce v divizi jako předtím, než se nepodařilo získat. V historii činnosti se trnovanští vždy zaměřovali na výchovu mládeže a Hvězda se stávala líhní talentů.Už dávno hrávali Hvězdáři v Teplitzer FK, například Václav Moravec, v Hradci Králové Vilém Kareš, Josef Dvořák v Karlsbader FK, DFC Praha a Baťa Zlín Rudolf Mládek a Franta Čech v Aston Ville Mladá Boleslav, Láďa Mikeš v Mladoboleslavském SK, Richard Šperger ve Viktorii Žižkov, Josef Uher v Bohemians a SK Libeň. Po roce 1945 začala Hvězda budovat nové dorostenecké celky, z nichž vyšli takoví borci, jako byl Přáda, Rittic, Ehnert, Weigert, Slezáček a další. Ti přecházeli do okolních oddílů v Teplicích, Ústí nad Labem, Děčíně a Liberci.Dorost Hvězdy se v roce 1954 – 1955 stal krajským přeborníkem az tohoto dorostu přestoupili do Teplic Freda Malina, Jan Brumlovský, Rudolf Smetana, stoper Antala do Ústeckého Spartaku, Karel Ženíšek, Mirek Bartoň odešel přes Děčín do Sparty a Zbrojovky Brno.
Je krásné se probírat v historii, která byla tak úspěšná, hlavně v té první polovině. Dnes, kdy slavíme 90. výročí založení klubu musíme zavzpomínat i na další léta, sice již méně úspěšná, ale vždy naplněna úsilím a pílí následníků těch, kteří pro fotbal na Hvězdě něco udělali. Ať už to byli dříve profesor Pavel Šoun, Václav Novák, Karel Horák, Václav Šimek, Jaroslav Klobása, náčelník Aubrecht Šteflík, Šach a další. Po nich následovali Vladimír Šubrt, Jindřich Huml, Karel Štěpán, Jaroslav Macháček, Slavomír Hanzlík, Karel Karlík, Adolf Kumpán, Karel Novák, ing. Secký a ing. Keller. Připomeňme si funkcionáře, kteří u nás pracovali či pracují dodnes, jako – Krbec, Rejfek, Sláma J., Sadílek, Škorvaga, Glaw, Horňák, Vojtek, Zavadil, Kunz a Hodas.Nezapomeňme na jména hráčů, kteří usilovali o navázání na úspěšnou minulost, jako bratři Moravcovi, Kvapil, Feix, bratři Čutíkové, Limberský, Hůska, Rajdl, Pavel Novák, Ladislav Král, Jiří Procházka a další. Tak jak jsme se probírali historickými materiály, našli jsme tam několik jmen funkcionářů, hráčů a členů klubu, ale není možné je všechny vyjmenovat a já doufám, že ti, kteří zde nebyli jmenováni, nám to prominou. Z novodobé historie stojí za zmínku začátky fotbalové kariéry Radka Diveckého. Na slavné trnovanské škváře v době svých studií ve Vodních stavbách trénoval Martin Vaniak. Na Hvězdě se hrála i druhá liga žen. Z novodobé historie stojí za zmínku začátky fotbalové kariéry Radka Diveckého.Na slavné trnovanské škváře v době svých studií ve Vodních stavbách trénoval Martin Vaniak. Na Hvězdě se hrála i druhá liga žen. Z novodobé historie stojí za zmínku začátky fotbalové kariéry Radka Diveckého. Na slavné trnovanské škváře v době svých studií ve Vodních stavbách trénoval Martin Vaniak. Na Hvězdě se hrála i druhá liga žen.
Tak jak se prováděli reorganizace, tak měl i klub své názvy a proto v archivu můžeme číst názvy Český lev, Stern, Spartak Somet, Baník TJ Trnovany. Pro všechny to však byla Hvězda a tak se tento název dostal nakonec i do Tělovýchovné jednoty.
Současnost je trochu jiná, ale to je již jiná kapitola, i když………
Období druhé - poválečné historické fotografie